TOP 10 HOMEOPATICKÝCH LÉKŮ PRO DĚTI

Co je vlastně homeopatie?

Homeopatie je považována za účinnou metodu pro vyléčení mnoha nemocí. Navíc bez vedlejších účinků. Já s tímto tvrzením souhlasím. A co na ní vyhovuje mně? Nejvíce to, že je vždy po ruce a mohu si díky ní se základními nemocemi u dětí poradit sama – bez nutnosti návštěvy lékaře. Homeopatika se navíc dají používat spolu s ostatními léky, které máte doma, a jejich účinek se vzájemně neruší.

Základy domácí lékárničky

Domácí homeopatickou lékárničku je dobré mít připravenou předem a to především pro případy náhlých potíží, kdy do ní budete potřebovat sáhnout hned. Sehnat základní vybavení rozhodně není nic náročného. Stačí k tomu jedna návštěva v lékárně. Homeopatické léky jsou totiž běžně dostupné bez lékařského receptu.

Než získáte jistotu

Pokud s homeopatiky zatím nemáte žádnou zkušenost, je dobré oslovit lékaře homeopata, absolvovat vhodný kurz, nebo si na toto téma pořídit knihu či eBook. Uvidíte, že časem se v „alternativním“ způsobu léčby naučíte chodit a budete ihned vědět, která homeopatika jsou pro dané obtíže nejvhodnější. Čím více nemocí a potíží touto cestou zvládnete, tím více zkušeností získáte. Podle nejčastějších obtíží si časem vytvoříte svoji „sbírku“ léků.

Moje oblíbené tipy

V následující sekci bych vám ráda představila homeopatika, která se mi nejvíce osvědčila. U každého z uvedených přípravků představuji jeho hlavní účinky a shrnutí, pro jaké potíže se nejvíce hodí. Mimo jiné se podělím i o moji osobní pozitivní zkušenost, kterou ráda předávám dál:

1. Euphrasia officinalis (světlík lékařský)

Toto homeopatikum se vztahuje hlavně k funkci našeho zraku. Pomůže vám, když vás oči pálí, slzí, jsou zanícené, máte nutkání si je mnout a častěji mrkat. Případně se ráno probouzíte a vaše oči jsou slepené k sobě. Využívá se i na počáteční rýmu, kdy vám „teče“ z nosu průhledný, vodnatý sekret.
Můj starší syn je alergický na pyly a plísně. A když mu na jaře začnou slzet, rudnout a opuchat oči kvůli kvetoucím stromům, ihned nasadím toto homeopatikum třikrát denně po pěti kuličkách. Jeho obtíže se vždy o něco zlepší. Tentýž lék jsem použila i u mladšího syna na zánět spojivek, když mu byl asi rok – také s pozitivním výsledkem. Zánět sice nezmizel hned, ale dal se na ústup po přibližně dvou dnech a neměl tak prudký průběh.

2. Chamomilla (heřmánek pravý)

O tomto homeopatiku jsem vás informovala už v jednom z předchozích článků (viz odkaz zde). Heřmánek pravý pomůže při prořezávání zubů u dětí nebo zánětech dásní. Používá se také na vlhký kašel a záněty uší. Dítě bývá během nemoci vzteklé až zuřivé a často pláče, chce se chovat, vyžaduje spoustu pozornosti, protože ho trápí opravdu velké bolesti. Nám se na tyto obtíže osvědčil běžně dostupný homeopatický lék Chamomilla Vulgaris 15CH – za léčivé minigranulky plné výtažků z heřmánku zaplatíte v lékárně něco kolem 90 korun.

3. Apis melifica (včela medonosná)

Tento homeopatický lék se vám doma rozhodně neztratí. Hodit se bude především na bolesti ucha, kdy je dítě navzdory obtížím stále činorodé, hraje si a chce ven. Zkuste jej také na opar na rtu, který je naplněný tekutinou a pálí. Své místo má zejména tam, kdy vám po poštípání hmyzem „naběhne“ otok. Nám se osvědčil na obrovský, červený a zatvrdlý edém, který se synovi udělal na stehně po očkování hexavakcínou.

4. Allium cepa (cibule)

Cibule se ukázala jako účinný pomocník v situacích, kdy vidím, že na dítě „jde“ rýma. Z nosu mu teče, často kýchá, svědí ho oči… A u toho je podrážděné, netrpělivé a nervózní. Osvědčila se i na již zmíněnou alergickou rýmu doprovázenou záchvaty kýchání.

5. Thuya occidentalis (zerav západní)

Tyto kuličky mám jednoznačně spojené s očkováním. Vždy týden před a dva týdny po podání vakcíny je dětem „naordinuji“, abychom minimalizovali případné negativní účinky očkování. A opravdu – většinou „vyvázneme“ jen s pupínkem v místě vpichu a nepříjemné potíže jako je teplota, plačtivost nebo nespavost se nám vyhýbají.

6. Arnica Montana (prha arnika)

Na Arnicu nedám dopustit. Nosím ji vždy u sebe pro případ úrazu. Hodí se na modřiny, pohmožděniny, odřeniny nebo zlomeniny například po pádu. Dovede uklidnit, zmírnit bolest a zmenšit otok. Pomáhá se i během chřipkových stavů, kdy má dítě horečku, je schvácené a cítí se celé rozlámané.

7. Nux vomica (kulčibaba dávivá)

Nux vomica se používá hlavně na vodnatou rýmu, kdy je sekretu poměrně hodně a má tekutý charakter. Hodí se také v případě přejedení, kromě jiného vám udělá velkou službu i při nevolnostech doprovázejících jízdu v autě.
Já jej používám často také v situacích, kdy syn prochladne na plavání a začne se mu spouštět rýma nebo trochu chraptí.

8. Aconitum napellus (oměj šalamounek)

Aconitum jsme použili už mnohokrát a vždycky nám pomohlo. Považuji jej za jeden z neúčinnějších homeopatických léků. Jeho působení oceníte při rychle nastupující horečce, kdy je dítě horké, ale nepotí se. Je vhodnou pomocí také na zmírnění šoku po úrazech. Uplatňuji ho i v situacích, kdy jdu s dítětem k lékaři nebo k zubaři – několik kuliček před návštěvou skvěle zmírní případné strachy.

9. Belladona (rulík zlomocný)

Belladona je homeopatický lék na rychle nastupující horečku, během které se dítě intenzivně potí. Pomáhá také při chřipce, angíně a zánětu středouší spojeném s vysokými teplotami. Doma jsme jej už několikrát s úspěchem použili právě při horečce provázené pocením.

10. Pulsatilla (koniklec luční)

Lék Pulsatilla s oblibou používám na nachlazení, při kterém má syn hustější žlutou rýmu doprovázenou vlhkým kašlem přes den a suchým v noci.

Co dodat na závěr?

Má zkušenost je taková, že při použití homeopatických léků nemoc sama zázrakem nezmizí, ale není tak prudká, silná, vysilující a probíhá kratší dobu. Právě proto mám tyto vybrané přípravky stále po ruce. Zvlášť, když každý z nich stojí obvykle kolem 100 Kč a vydrží vám přibližně na týden – tedy zhruba tak dlouho, jak obvykle trvá běžná nemoc.