RODIČOVSKÉ DILEMA: OČKOVAT, ČI NEOČKOVAT?
Očkování dětí. Pro mnoho rodičů opravdu velké téma, které provázejí už několik let vzrušené diskuze. Debatující jsou rozděleni na dva tábory, mezi nimiž se vznáší hlavní otázka – očkovat, či neočkovat? Na internetu najdete několik webů, které se touto tématikou zabývají do hloubky, odpovědi nabízí také spousta knih. Jejich studováním jsem strávila během těhotenství s druhým synem mnoho hodin, otázkou jsem se pak znovu zabývala ještě po porodu. Bylo pro mě hodně důležité rozhodnout se včas a především správně.
Negativní zkušenost
Svou roli v tom jistě sehrála moje zkušenost s prvním synem, který se narodil v roce 2010 a byl očkovaný podle instrukcí pediatra. Tehdy jsem to moc neřešila a prostě jsem se řídila očkovacím kalendářem. Syn tak byl celkem pětkrát naočkován vakcínou Infanrix Hexa (se začátkem ve 3 měsících věku) a poté vakcínou Priorix celkem dvakrát (se začátkem v 15 měsících).
Krátce po očkování nikdy neměl žádnou závažnější reakci. Mezi 2. a 3. rokem se mu ale objevil atopický ekzém, nyní má alergie na pyly, plísně, roztoče a některé potraviny (hlavně ořechy, semínka a banán), loni v létě mu byl bohužel diagnostikován také náběh na astma.
Nemohu samozřejmě tvrdit, že aktuální potíže má jako následek očkování, u druhého syna jsem však byla obezřetnější a měla obavy nejen z možných nežádoucích účinků, které se někdy vyskytují krátce po očkování, ale především z dlouhodobějších a trvalejších následků.
Hledání vhodné cesty
A tak jsem se odhodlaně pustila do pátrání a hledání naší vlastní cesty. Nejsem zarytým odpůrcem očkování, jen jsem chtěla v rámci zákonných možností zvolit pro své dítě co nejšetrnější alternativu. Mou prioritou bylo především odložení začátku očkování.
Odborník poradí
Před rozhodnutím jsem ještě konzultovala obsah vakcín a také odložení očkování s odborníkem RNDr. Markem Petrášem (vakciny.net) a s MUDr. Ludmilou Elekovou. Ujistila jsem se zejména v tom, že vakcíny jsou srovnatelně bezpečné a tolerované. A že i když dítě nemá žádné očkování až do 10 měsíců věku, není zásadně ohroženo černým kašlem (pertusí), což je časté upozornění, které pediatr vysloví, když chcete očkování odsunout.
V celém Česku je úmrtnost na pertusi u kojenců 0,5 % a výskyt jen několik desítek případů ročně. Kromě toho u většiny zdravých a kojených dětí probíhá spíše jako nepříjemnost, která následně posílí imunitu.
V době, kdy jsem řešila očkování mladšího syna, bylo ještě možné požádat i o vakcínu Pediacel, kterou jsem považovala za šetrnější – stačilo zaplatit u očkujícího pediatra doplatek ve výši kolem 800 Kč. Dodávky této vakcíny však brzy začaly váznout, až skončily úplně. Obávám se, že nyní již není na požádání dostupná, pro jistotu se však informujte u svého dětského lékaře.
Domluva je možná
S pediatričkou jsem se bez velkých problémů dohodla, že očkovat začneme v 10 měsících věku (abychom splnili povinnost dokončit očkování hexavakcínou do 18 měsíců věku), a že syn dostane jen ta očkování, která jsou nutná pro vstup do mateřské školky – tedy hexavakcínu Hexacima (proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, žloutence typu B, dětské obrně a hemofilovým infekcím) ve schématu 2+1 a jednou Priorix (proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám).
Nutno podotknout, že je dobré mít dítě registrované u pediatra, o kterém předem víte, že „nejede“ striktně podle očkovacího kalendáře. Dle osobních doporučení ostatních maminek si vybírejte lékaře, s nímž je možné vést diskuzi a který je otevřený domluvě. Pokud chcete očkování odložit, ale váš pediatr naopak tlačí na jeho dřívější začátek, je možnost bránit se prostřednictvím informovaného souhlasu, tedy vlastního vyjádření, že chcete očkování odložit.
Homeopatická pomoc
Jak píši v jednom z předchozích článků (odkaz zde), je dobré organismus dítěte na blížící se očkování připravit – k těmto účelům používám homeopatikum Thuya occidentalis. Mám díky němu pocit, že dítě očkování lépe snáší.
Přeji vám, abyste si ohledně očkování dokázali prosadit rozhodnutí, které uznáte za vhodné, a těšili se ze zdraví svých dětí, ať už zvolíte jakoukoliv z nabízených cest.