PŘEŽIJTE RŮST PRVNÍCH ZOUBKŮ S ÚSMĚVEM
Jakmile začnou vaší ratolesti lézt první zoubky, mnohé zkušené maminky mi jistě dají za pravdu, že si sáhnete na dno svých sil. Dítě špatně spí, neustále se dožaduje vaší péče a téměř nepřetržité pozornosti. Prořezávání mléčného chrupu navíc doprovází značná nevrlost a nechuť k jakémukoli jídlu.
A protože zoubky na sebe často nechají čekat a na svět se rozhodně „nehrnou“ všechny najednou, období jejich růstu potrápí bezesnými nocemi a mrzutými dny nejen vaše roční poklady, ale i vás.
Jistě vás napadlo, jestli je vůbec možné tohle období přežít se zdravým rozumem? Samozřejmě, protože existují prověřené triky, které pomohou. Vyzkoušela jsem je a ráda se s vámi o ně podělím.
Jak poznám, že už je to tady…
Z mé zkušenosti mohu říci, že období růstu mléčných zoubků se dá vysledovat poměrně lehce. Dítě totiž začne nadměrně slinit a vkládá si do úst mnohem častěji než dříve různé předměty. Následuje otok dásní, který je velmi citlivý na dotek, někdy ho doprovází také zvýšená teplota. U nás mléčné zoubky navíc doprovázela řidší stolice a malý Jáchym se neustále dožadoval kojení a chování. To vše může trvat i více než týden… Ufff!
Moje ověřené triky
1. Nepostradatelná homeopatika
Ať už jste alternativní medicíně nakloněná či nikoli, myslete vždy na to, že homeopatika stojí za to vyzkoušet už jen právě kvůli dětem. Jejich principem je totiž léčba za pomoci přírodních látek a nikoli chemie. Některé maminky na ně nedají dopustit, jiné je podezírají z placebo efektu. Nám se opravdu osvědčil běžně dostupný homeopatický lék Chamomilla Vulgaris 15CH, za nějž v lékárně zaplatíte něco kolem 90 korun. Homeopaté tyto léčivé minigranulky plné výtažků z heřmánku indikují neklidným a vzteklým pacientům, jejichž bolesti jsou jen těžko snesitelné, což přesně sedí na náš problém.
Jak jsem postupovala? Vždy před uspáváním jsem rozpustila 4 kuličky ve lžičce vody a podala je pomocí plastové lžičky Jáchymovi na noc, která byla hned o poznání snesitelnější.
Pozor! U homeopatické léčby je dobré při podávání léku dodržovat odstupy od jídla i pití. Doporučuje se dávkovat alespoň s 20 minutovým odstupem před nebo po jídle, aby lék mohl správně účinkovat.
2. Pomocník nebo šperk?
V době prořezávání mléčných zubů jsem nedala dopustit na „náhrdelník“ ze silikonových korálků. Je to běžně dostupná pomůcka, která se vyrábí z netoxického a ekologicky bezpečného silikonu. Právě proto, že období růstu zoubků doprovází neustálé nošení a chování vašich ratolestí, tuto vychytávku na váš krk rozhodně oceníte. Dítě se do ní zakousne, žvýká ji a ožužlává, kdykoli ho budete mít v náručí. Zaručuji vám, že tenhle šperk, přežije všechno a ve finále vás i ozdobí.
3. Léčivá síla kamenů
Stejně dobře jako silikonové korále mi posloužil i šperk zhotovený ze „stromového zlata“ tedy z jantaru. Tentokráte ale ne pro mě, nýbrž pro malého Jáchyma. Lepkavá pryskyřice, která vytékala v období prvohor až čtvrtohor z borovic a postupem času působením tepla a tlaku zkameněla, má totiž prokazatelné léčivé účinky. Jantar se používá pro tlumení bolesti i k harmonizaci čaker. Je to silný ochranný kámen pro děti, který odstraňuje napětí z rostoucích zoubků. Zakoupit můžete různé dětské korálky, jež jednoduše zapnete kolem krku vaší ratolesti.
Pozor! Dítě by nikdy nemělo korálky cucat, proto přizpůsobte jejich délku tak, aby nebylo možné vložit je do úst. Náhrdelník také nasazujte pouze tehdy, máte-li dítě pod kontrolou, nikdy ne na spaní nebo v noci. Pokud máte obavy např. z přetržení šperku, korálky pouze pokládejte do blízkosti dítěte tak, aby na něj nedosáhlo.
4. Hračka a kousátko v jednom
Osvědčilo se mi nakoupit různá gumová kousátka přímo určená pro první zoubky. Pořídíte je téměř všude, v nabídce je mají i velké supermarkety. Úžasně navíc pomáhá, necháte-li hračku vychladit v ledničce – studené kousátko totiž zklidní nateklé rozbolavělé dásně a zabaví vaše miminko na delší dobu.
5. Něco na zub!
Protože jsme si prošli obdobím odmítání hraček, stejně dobře zafungovala i odřezaná kůrka tvrdého chleba, kterou jsem nabídla synovi místo kousátka. Chleba jsem dva až tři dny dopředu rozřezala na větší hranolky tak, aby byly dobře uchopitelné do ruky, nechala uschnout a „kousátko“ z dob našich babiček mohlo spolehlivě plnit svoji funkci. Podobně se můžete spolehnout i na větší mrkev nebo tvrdé jablko, dávejte ale pozor, aby dítě nevdechlo příliš velký kus jídla.
6. Masírujte a obkládejte…
Obě moje děti milovaly masáže dásní prstovým kartáčkem. Tenhle malý plastový zázrak, který nasadíte na špičku vašeho ukazováku, koupíte v lékárně za pár korun. Poslouží vám ale královsky! Využít můžete i kapesník namočený ve studené vodě nebo ve zchlazeném heřmánkovém čaji, který příjemně uleví dásním i opuchlé tváři.
7. Všelék heřmánek pravý
Tahle drobnolistá léčivka z čeledi hvězdnicovitých bude ve vaší domácí lékarně k nezaplacení. Osvědčilo se mi, mít ho neustále k dispozici. Jeho univerzální klidnící a hojivé účinky využijete totiž i v době růstu mléčných zoubků. Heřmánek tlumí bolest, takže se jeho odvar výborně hodí k potírání dásní kapesníkem či vatičkou (viz. výše). Můžete jím navíc nahradit i vodu k pití a vařit dětem slabý heřmánkový čaj.
8. Jednoduše být spolu…
Trik, který u nás zabírá snad nejvíc – být spolu, tulit se, objímat, pusinkovat a nosit v šátku. V tomto zatěžkávacím období se mi osvědčily obzvláště dva úvazy, které vám maminkám alespoň na chvíli uvolní ruce a dětem dají naopak to, po čem prahnou nejvíce – vaše lidské teplo. Doporučuji úvaz s názvem kolébka a kříž s kapsou, díky nimž „zoubkovou krizi“ s trochou cviku zvládne hravě každá maminka.
9. Sdílená starost – poloviční starost
A u dětí to platí dvojnásob… V tomto období věnujte svým ratolestem více než kdy jindy slova pochopení. Chtějí totiž od vás slyšet, že jim rozumíme a chápete bolest, kterou si procházejí. Proto zahoďte nervozitu a stres z nevyspání (vím, že někdy je to opravdu těžké!) a pohlaďte je slovem… často postačí pouhé „tebe asi bolí zoubek, viď?“, „to musí ale bolet“ nebo „neboj se, už tě to dlouho trápit nebude“.
10. Gely na dásně
Když už nevíte kudy kam a nic z předchozích rad vám nepomohlo, zaběhněte do lékárny, kde seženete různé gely a masti na dásně. Vybírejte ale dobře, na trhu se totiž dají sehnat nejen tlumící přípravky, ale i ty, jež neobsahují lokální anestetika. Klidnící složka je pak nejčastěji tvořená nějakou bylinnou směsí – např. propolisu nebo heřmánku. Nám se velmi osvědčil Dologel. Vybírala jsem v lékárně z přípravků s co nejmenším počtem složek a pomocných látek.
Extra tip na závěr
Všelék, který funguje snad na všechny bolístky světa – kojení. Mně se osvědčil. Samozřejmě, že nepřikládám dítě k prsu co hodinu, ale pokud vidím, že je syn velmi rozrušený, tohle vždy zafunguje spolehlivě, ať si kdo chce, co chce říká!
Maminky, pokud si tímhle zatěžkávacím obdobím růstu mléčných zoubků právě procházíte, přeji hodně sil. Nebojte se, tohle přejde a rozhodně v tom nejste samy. Buďte svým dětem oporou a než se ohlédnete, přijde úsměv plný malých bílých perliček.