Běžné dětské nemoci přírodní cestou: 5. díl – kašel

U dětí se kašel často objevuje jako důsledek nachlazení – po prochladnutí v bazénu, po letu letadlem nebo po nečekané změně počasí. Někdy se však dostaví až při odeznívajícím nachlazení, například po rýmě. Z mé čerstvé zkušenosti s kašlem u mladšího syna vznikl článek plný tipů, který vám prozradí, jak zmírnit suchou i vlhkou formu tohoto onemocnění.

Co je vlastně kašel?
Kašel je v podstatě přirozený obranný reflex sloužící k udržování průchodnosti a očištění dýchacích cest. K tomu může dojít buď při zvýšené produkci hlenu (např. pokud je sliznice dýchacích cest zanícená), nebo při vdechnutí cizího tělíska (např. kousku ořechu). V tu chvíli se spustí kašlací reflex, který se dá jen stěží potlačit.

Příznaky
Kašel provází celou řadu onemocnění dýchacích cest a může mít více podob: suchý (dráždivý), vlhký (při kašli se tvoří hlen), štěkavý (při laryngitidě) nebo i dusivý či dávivý (ten je dnes spíše vzácný).

Příčiny
Kašel bývá součástí celé řady onemocnění dýchacích cest, k nimž patří např.:
Viróza – často se spolu s kašlem objevuje i rýma nebo zvýšená teplota.
Bakteriální zánět průdušek – provází jej horečka, schvácenost, vlhký kašel.
Alergický zánět průdušek – projevuje se dráždivým kašlem, jakmile se do dýchacích cest dostane alergizující látka (např. pyl).
Zápal plic – berte jej v potaz v případě suchého kašle, horečky, dušnosti a schvácenosti.
Astma – vracející se a častý kašel či opakované záněty průdušek mohou poukazovat na začínající astma.
Laryngitida – pokud je zasažen hrtan, překvapí vás silný štěkavý kašel a sípot, dítě je bledé, dušné, sliní a vyhledává polohu vsedě.
Dávivý kašel – u nás je vzhledem k očkování vzácný, přesto se může objevit. Proto v případě dusivého kašle s následným silným nadechnutím a novým záchvatem zvažte i tuto možnost, může trvat i několik týdnů.

Jak jej zkrotit?
SUCHÝ KAŠEL
Suchý kašel neustále dráždí k novému odkašlání. Zhoršuje se v suchém a teplém prostředí. Jak na něj vyzrát? Pro rychlejší účinek a zlepšení stavu je dobré zařadit více opatření najednou. Zkuste některé z těchto tipů:

Na hrudník
– Obklad z tvarohu a česneku – nejdříve rozehřejte tvaroh na pánvi nebo na napařovacím košíčku/ sítku, do kterého přimíchejte 2 rozmačkané stroužky česneku. Směs zabalte do utěrky a přiložte na hrudník, nechte působit asi 1 hodinu (aplikujte 1x denně).
– Tymiánová mast – oblíbila jsem si produkt od značky Just.

K pití a vnitřnímu užití
– Nejčastěji se využívají homeopatika Ferrum phosphoricum, Spongia tosta nebo Drosera.
– Asi 3x denně podávejte léčivé sirupy – např. Drossetux, Stopkašel, Hedelix, Stodal, Pampeliškový, Mišpulníkový.
– Vyzkoušet lze i rýmovník – je vhodný k přípravě čaje, pomůže pouhá inhalace vůně, která se uvolní po promnutí listů rostliny mezi prsty.
– Tekutiny nabízejte častěji a v menších dávkách – např. Vincentku, čaj se skořicí a medem, lipový, dětský na kašel a průdušky, čistou vodu.
– Připravte vývar z kořene lotosu – dvě kolečka čerstvého nebo sušeného lotosu vložte do hrnku vody a povařte 20 min., nápoj se pak popíjí vlažný.
– Zvyšte příjem vitaminu C ať už přímo z ovoce, nebo v podobě prášku či tablet.
– Během nemoci denně podávejte probiotika – výborná je kvašená zelenina (aspoň malinko), popř. ve formě probiotických tablet pro děti z lékárny.
– Nápoj z kuzu – jeho přípravu jsem popsala již dříve zde.
– Omezte mléčné výrobky, pečivo a cukr.

V místnosti, kde dítě spí a přes den převážně pobývá
– zvlhčujte vzduch – nejúčinnější je použití zvlhčovače vzduchu s léčivým olejem nebo alespoň pomocí mokrého ručníku.
– častěji a krátce větrejte.
– používejte Eucasol od firmy Just – účinný olej s eukalyptem, který blahodárně působí na dýchací cesty a usnadňuje dýchání, aplikuje se rozprášením do vzduchu.
– 1x denně dopřejte dítěti „kúru“ z inhalátoru s obsahem Vincentky nebo používejte Vincentku ve spreji.
– dbejte na průchodnost nosu, hlavně je potřeba jej vyčistit na noc – po vysmrkání aplikujte nosní kapky.
– zvyšte dítěti polohu na spaní podložením matrace nebo vyšším polštářem.

VLHKÝ KAŠEL
V případě zánětu začne sliznice dýchacích cest produkovat hlen. Ten se hromadí a kašel usnadňuje jeho odstranění. V této fázi je vhodné odkašlávání podpořit a hlen zkapalnit. Pro případ vlhkého kašle vám doporučuji vyzkoušet:

Bramborový obklad – přípravu jsem popsala dříve zde.

K vnitřnímu užití – homeopatika Pulsatilla nebo Mercurius solubilis.

Dále můžete využít procedury z části o léčbě suchého kašle.

Tipy, jak si poradit s laryngitidou, v tomto článku neuvádím, nemám s ní (naštěstí) osobní zkušenosti, ale našla jsem na webu stránku, která je mi sympatická a jde do hloubky. Odkaz najdete zde:

Kdy k lékaři?
K lékaři se raději vydejte, pokud:
– dítěti naměříte vysokou horečku, obtížně se mu polyká a má nezřetelný hlas.
– máte podezření na zánět hrtanové příklopky (epiglotitida).
– kašel doprovází horečka a zároveň dušnost.
– je kašel záchvatovitý, objevuje se bez příznaků onemocnění dýchacích cest a přetrvává delší dobu.

Může za kašel psychika?
Kašel vyjadřuje náš strach. Pokud jím sama trpíte, zkuste si alespoň na chvilku připustit, že vás možná trápí nějaké obavy, i když si je třeba neuvědomujete. Věřím, že vás po chvíli začne napadat, jakou mohou mít příčinu. Někdy je to náročný projekt v práci a strach z jeho zvládnutí, jindy nekomfort ve vztazích a strach z odmítnutí, případně trpíte finanční nejistotou… Je důležité a prospěšné se nad možnou příčinou zamyslet. I pouhé uvědomění si vlastního strachu totiž může zmírnit kašel u vás i vašich dětí.

Závěr
Všechny děti mají tu a tam kašel, který nemusí mít vliv na jejich celkový zdravotní stav. Nemá smysl hledat viníka – „špatně se oblékl, prochladl u babičky“ apod. Není to život ohrožující nemoc a do týdne, max. do 10 dní bude dítě zase fit a vy si budete moci oddechnout, že to máte pro tentokrát za sebou.

Jana Pokorná
Mám ráda společnost dětí, ráda jim věnuji svou pozornost a jsou pro mne velkou inspirací. Baví mě ukazovat rodičům, jak se s dětmi cítit radostně. Jsem autorkou eBooku Jak snadno a rychle začít s nošením dítěte v šátku , 12 tipů k rozvíjení plaveckých dovedností u dětí a eBooku Jak naučit své dítě plavat kraula v 9 lekcích. Můj příběh si můžete přečíst tady >>