KDYŽ TEPLOTA STOUPÁ
„Ty bláho, už je to tu zase!“ Celé odpoledne nebyl Jáchym ve své kůži a sotva jsem jej večer uložila ke spaní, tak jsem položením ruky na čelo okamžitě poznala, že má zvýšenou teplotu. Těžce a rychleji oddychuje. Zatím spí, ale neklidně. V takových situacích mě vždycky na chvíli popadne panika a úzkost. Nemůžu si pomoct. Hlavou mi běhají různé myšlenky: „Co to na něj leze? Zvládneme to bez léků? Nebudeme muset v noci do nemocnice? To se zase nevyspím, ach jo. Chytne to i druhý syn?“
Naštěstí se ale umím dát během chvíle psychicky do kupy, uklidním se a pak začnu „jednat“. Se svými, na dvou dětech ověřenými postupy pro případ horečky se s vámi ráda podělím. Nutno však podotknout, že jde o osobní zkušenosti, nemusí úplně stejně fungovat na všech dětech.
Rozdělení teplot
Zvýšená teplota nebo horečka není u dětí ničím výjimečným. Obvykle je na vině začínající virová či bakteriální infekce, teplota se však může objevit i po velké fyzické zátěži, působení chladu nebo naopak velkého horka či větru.
Normální teplota těla je u dětí mezi 36,5 – 37,3 °C. Pouze u kojenců bývá kolem 37 °C. Za zvýšenou teplotu se považuje rozmezí mezi 37,5 – 38,5 °C, o horečce se mluví od 38,5 °C výše.
Druhy teploměrů
Pro naměření správného údaje tělesné teploty dítěte se vám bude hodit digitální teploměr typu „rychloběžka“. Nejrychlejší, ale také nejdražší, jsou infračervené teploměry, které měří teplotu zachycením infračervených paprsků v oblasti čela nebo ucha. Rtuťové teploměry jsou již naštěstí minulostí, od roku 2009 je jejich prodej v zemích EU zakázaný.
Zlikvidovat hned?
Dost často se od pediatra nebo kamarádky můžete doslechnout, že při vypuknutí horečky máte dítěti kvůli zmírnění teploty, pro uklidnění nebo proti bolesti dát lék s obsahem paracetamolu (např. Panadol, Paralen). Horečka ale ukazuje na funkční obranyschopnost dětského organismu a je vlastně velmi pozitivní, protože pomáhá překonat nemoc. V dnešní době se k ní však často chováme jinak. Snažíme se ji hned zlikvidovat, bojíme se jí, považujeme ji za něco špatného. Tím děláme dítěti spíše „medvědí službu“. Nedojde totiž k odstranění toxinů a ty zůstávají v organismu, kde se mohou hromadit a usazovat. Pokud při horečce takto postupujeme opakovaně, imunitní systém spíše oslabujeme.
Na co si dát pozor
Existují situace, kdy musíme sáhnout k radikálnějším prostředkům snížení horečky. Např. když dosahuje 40 stupňů nebo dítě zvrací, případně má tendence k febrilním křečím. Pak je lepší, aby dítě raději prohlédl lékař a vyloučil závažnější onemocnění.
Přírodní podpora
Když už horečka propukne, nepatřím k těm, kteří by nedělali vůbec nic a nechali vše proběhnout úplně bez zásahu. Snažím se však tělu spíše pomoci těmito přírodními prostředky:
Nejčastěji začínám s homeopatickým lékem Aconitum napellus 15 CH. A to v případech, kdy dojde k prudkému nástupu teploty, obvykle večer nebo v noci, dítě se nepotí, je horké, má žízeň. Dávám mu pít vodu s vymačkaným citronem nebo trochou jablečného octa. Ten podpoří játra a pomáhá imunitě.
Po léku se jeho stav obvykle zlepší, sníží se horečka nebo se dítě později začne potit, případně se objeví i další příznaky – např. kašel nebo rýma. Pak sáhnu po léku s názvem Belladona 15 CH. Právě při pocitu chladu a zimnici je dobré dítě pořádně zakrýt a dávat mu pít teplý zázvorový nebo lipový čaj s medem.
Pokud je teplota kolem 39 °C, pomáhají studené zábaly. Do studené vody (klidně s trochou jablečného octa) namočím látkovou plenu. Tou zabalím kotníky a zápěstí. Přes plenu pak umístím ještě suchou bavlněnou látku. Nechám působit asi půl hodiny a obklady několikrát vyměním (pokud dítě nevzdoruje). Do zábalů celého těla se nepouštím, neboť je moji synové odmítají.
Co se týká jídla, obvykle toho během prvních dnů nemoci malý pacient mnoho nesní. V případě nechutenství ho zbytečně nenutím a později nabízím spíše lehce stravitelné pokrmy – především polévky, rýži či dušenou zeleninu. Nejdůležitější je, aby dítě během horečky zůstávalo co nejvíce v klidu, vyspalo se a odpočinulo si. I po odeznění teploty mysleme po dobu několika dní na klidnější režim pro rekonvalescenci. Pak se zase můžete s chutí pustit to oblíbených aktivit. Pokud vás zajímá plavání s dětmi, tak tady nabízím tipy k rozvíjení plaveckých dovedností.
Tip navíc
Od homeopatky Alžběty Matiášové jsem před časem dostala tip – umístěte lék dítěti pod polštář, když spí. Bude účinkovat i tam a dítě nemusíte budit. Můžete vyzkoušet sami a uvidíte.
Na závěr
Když se horečku budeme snažit přírodní cestou spíše regulovat a organismu pomáhat, necháme ji proběhnout bez drastických zásahů chemickými prostředky, dojde k posílení imunitního systému, odstraní se toxiny, tělo se pročistí a po nemoci bude ještě silnější než předtím. A to myslím stojí za to!