BĚŽNÉ DĚTSKÉ NEMOCI PŘÍRODNÍ CESTOU: 2. DÍL – EKZÉM, ALERGIE, ASTMA
Taky jste se s tím už setkali? Dítě pokašlává nebo pořád kýchá, teče mu z nosu, má oteklé a červené oči, stěžuje si na škrábání v krku, má na těle vyrážku, ale z nachlazení to není? Může se jednat o nepřiměřenou reakci imunitního systému na některou z běžně se vyskytujících látek v našem prostředí – alergii.
Stoupá, stoupá…
V posledních desetiletích výskyt alergií – nejen u dětí – prudce stoupá. Nejčastěji je to dáváno do souvislosti se zhoršujícím se životním prostředím, současným životním stylem (nedostatek pohybu, pobytu v přírodě, spánku, nezdravá či nekvalitní strava, stres, komplikované vztahy apod.), roli hraje i genetická predispozice, částečný vliv může mít také očkování.
Tak jde čas
Jak vypadá typický, v čase se měnící scénář? Nejdříve se zpravidla setkáte s atopickou dermatitidou (vyrážka v podkolenních jamkách, za krkem, na zadečku…) nebo potravinovou intolerancí, ale té si u dítěte mnohdy ani nevšimnete. Později se tyto obtíže překlenou do alergické rýmy a častých zánětů spojivek, a když pro zlepšení stavu nic nepodniknete, může se objevit i astma. To nejsou zrovna příjemné vyhlídky, viďte?
Rozdělení útočníků
Jaké jsou nejčastější alergeny? Můžeme je rozdělit do 4 skupin:
a) potravinové – je jich spousta, k nejčastějším patří alergie na lepek, mléko, vejce, ořechy, exotické ovoce
b) inhalační – prach, pyly, plísně, roztoči a zvířecí srst
c) na bodnutí hmyzem – vosy, včely, sršni
d) na některé léky – např. antibiotika nebo anestetika
e) „specialitky“, které se vyskytují spíše vzácně – například alergie na chlorovanou vodu v bazénu nebo nepříjemné alergické kožní reakce na některé mikroorganismy po koupání ve volné přírodě (rybník, přehrada, řeka).
Jdeme do boje!
Říkáte si asi – přesně to mám doma, ale co s tím? Nabízím vám univerzální tipy, které zabraly u nás. Jsem si jistá, že vám alespoň z části pomohou také. Zaměřuji se na řešení přírodní cestou spojené s převzetím zodpovědnosti za vlastní zdraví – pouhé potlačení antihistaminiky nebo kortikoidy mi nepřijde jako dlouhodobě udržitelné řešení bez vedlejších následků.
Tyto rady jsou obecnějšího rázu a je to běh na delší trať:
1. Úprava jídelníčku: Omezte cukry, pšeničný a žitný lepek, veškeré výrobky z kravského mléka, brambory a maso. Naopak přidejte více zeleniny, tepelně upravené ovoce, myslete na dostatečný pitný režim s ohledem na věk dítěte (převažovat by měla voda, bylinné nebo ovocné čaje, ředěné ovocné šťávy).
2. Změna životního stylu: Dbejte na dostatek spánku a nijak a nikým neřízeného pohybu venku – mám na mysli mimo zájmové kroužky (např. společná procházka, projížďka na kole nebo koloběžce, pobyt na zahradě nebo na hřišti). Zamyslete se i nad atmosférou a vztahy doma. Mnohdy je co zlepšovat…
3. Potravinové doplňky: Zejména na jaře a podzim užívejte probiotika (nejúčinnější bývají v tekuté formě) a doplňujte základní minerály a vitaminy (např. ve formě multivitaminů).
4. Homeopatika: Na každou obtíž existuje v homeopatii několik léků. Vyplatilo se mi mít doma homeopatickou lékárničku (více o homeopatii v tomto článku), a tu v případě obtíží ihned použít. Z těch nejčastěji používaných jmenuji: Euphrasia officinalis (na zánět spojivek) a Sabadilla (alergická senná rýma a astma).
5. Úprava domácího prostředí: Určitě budete souhlasit, že v problematické části roku (v případě pylových alergií) chcete, aby se dítě alespoň pokud možno dobře vyspalo v noci, když už se přes den potýká s problémy. I z toho důvodu se vyplatí investovat do čističky vzduchu, sítí do oken, anti-alergenních přikrývek a matrací a pyžama z přírodních materiálů). Snažte se z domácnosti odstranit nebo alespoň pravidelně čistit záclony a závěsy, koberce, perte plyšové hračky, přikrývky a polštáře a často vytírejte podlahu. Já vím, je to pracné, ale pomáhá to.
6. Léky: Doporučuji mít doma „pro strýčka příhodu“ i prostředky silnějšího kalibru z lékárny, které se budou hodit, když výše zmíněné rady a tipy nebudou pomáhat. Vhodné jsou především kapky do očí se zklidňujícím účinkem, sprej do nosu s mořskou vodou, sprej na uvolnění nosu, Vincentku na inhalování a zklidňující mast na ekzém nebo kopřivku.
Konkrétní tipy:
U potravinových alergií: Zkuste vysledovat, co vám nebo dítěti způsobuje obtíže, případně zvažte podstoupení krevních testů, ať už na alergologii, či imunologii. Existují také speciální (placené) testy na potravinové intolerance. Po zjištění „viníků“ (většinou bohužel nebývá jen jeden) je pak jedinou volbou problematické potraviny vynechat.
U inhalačních alergií: Když jdete ven, pokuste se vyhnout problematickému alergenu (stromu, trávě) a noste sluneční brýle. Samozřejmě není možné se na celé jaro zavřít doma. Pokud vás čekají náročnější úkoly – například nutnost posekat zahradu, pak si bez váhání nasaďte brýle, roušku a po „akci“ hned svlékněte a co nejdříve vyperte oblečení a také se okamžitě osprchujte včetně umytí vlasů, abyste všechny alergeny spláchli.
U reakcí na roztoče: Investujte do vhodných matrací a přikrývek, a ty pak udržujte čisté dle instrukcí výrobce.
Při alergii na domácí mazlíčky: Nepouštějte je do ložnice ani do postele, často je koupejte a nepřibližujte k nim obličej.
Máte-li alergii na plísně: Nehrabejte na zahradě listí, nesekejte suchou trávu ani nevykonávejte jiné podobné aktivity. Doma větrejte hlavně ráno, ideálně po dešti a v chladnějším počasí, kdy je alergenů v ovzduší méně.
U reakcí na bodnutí hmyzem: To nejmenší, co můžete udělat, je oblečení s dlouhým rukávem i nohavicemi, kšiltovka, brýle a pevná obuv. Pokud o sobě víte (nebo vám alergolog zjistil), že máte alergii na bodnutí, mějte u sebe za všech okolností vhodné léky a v případě přehnané reakce vyhledejte lékařskou pomoc. V tomto případě bych raději nezkoušela přírodní metody. Může dojít k anafylaktickému šoku.
V případě reakcí na léky: Tuto alergii nezjistíte, dokud u vás nežádoucí reakce na některý lék nenastane. Nezapomeňte ji ohlásit při každém lékařském ošetření.
Tipy na zmírnění ekzému: Potírejte postižená místa rozkrojenou cibulí, pořiďte si sezamový olej, zkuste koupel v ovesných vločkách, mažte se modrou Indulonou, používejte šetrný prací prostředek (nejvíce se mi osvědčil tekutý Frosch baby).
Řešení nabízí imunoterapie
Na závěr povzbudivá zpráva: některé dětí z těchto obtíží vyrostou. S věkem se alergie lepší a puberta ji většinou vyřeší nebo alespoň zmírní. Pokud to nebude váš případ, nabízí se jako řešení alergenová imunoterapie.
Při nastoupení této léčebné metody se postupně podávají zvyšující se dávky konkrétního alergenu, což vede ke zmírnění obtíží v budoucnu. Imunoterapie neléčí jen symptomy, ale i přecitlivělost imunitního systému vůči danému alergenu. U dospělých se podává injekčně do podkoží, u dětí sublinguálně (tabletka pod jazyk). Je možné začít ve věku 5 let. Úspěšně a přitom bezpečně se využívá u alergií pylových, roztočových, plísňových, zvířecích i hmyzích.